Muslimska handskakningsfall

Muslim vägrade hälsa på kvinnor – kräver 20.000 i skadestånd

Publicerad 18 juni 2015 kl 16.16

Inrikes. En muslimsk man stämmer ett företag i Eslöv på 20.000 kronor i skadestånd i ett nytt "handskakningsfall" eftersom han känner sig kränkt av två kvinnliga kollegor som han vägrade hälsa på.

Dela artikeln

Mannen var inhyrd som vikarie via ett bemanningsföretag och när han kom till arbetsplatsen vägrade han att hälsa på två av sina kvinnliga medarbetare genom att skaka hand med dem eftersom han är muslim, skriver SKD.

Efter att ha vägrat att hälsa kände han sig själv ignorerad av kvinnorna och tyckte därför att det var svårt att komma in i arbetsuppgifterna eftersom kvinnorna skulle visa honom hur maskinerna på företaget fungerade. Det i sin tur menar han ledde till att han inte fick några fler vikariat på företaget.

Mannen vände sig till Diskrimineringsombudsmannen för att få hjälp att stämma företaget, men inte ens DO ville ta upp mannens fall. Mannen vände sig därför istället till den vänsterpolitiska föreningen "Malmö mot diskriminering" som nu hjälpt mannen med en stämningsansökan mot sin förra arbetsgivare.

Den muslimske mannen kräver 20.000 kronor i skadestånd för kränkning.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisen: Rickard Andersson tycks ha tvekat in i det sista

Tecknen på ambivalens före massmordet. "Ända fram till dagarna före gärningen ordnade han med sin livssituation."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0