Reaktionerna i livechatten på Youtube när nu skrotade loggan presenterades i början av januari.

Efter PK-fiaskot: Frölundas medlemmar får rösta om ny logga

Publicerad 23 februari 2022 kl 07.50

Inrikes. Ishockeyklubben Frölunda går nu med på att låta sina medlemmar välja en ny logga, rapporterar Dagens Nyheter.

Dela artikeln

Frölunda beslutade att byta in ut sitt tidigare klubbmärke – med en indian – efter att i media ha anklagats för rasism av en kvinna som påstår sig ha indiansk påbrå.

Men när den nya loggan under högtidliga former presenterades i början av februari översköljdes klubben av hån från de egna supportrarna.

Bara två dygn efter presentationen kom beskedet att den nya loggan hade skrotats.

På måndagskvällen beslutades under ett medlemsmöte att man ska ta fram tre nya förslag på klubbmärken som medlemmarna sedan får välja mellan i en digital omröstning.

– Den blir rådgivande vid en extra årsstämma som vi ska hålla i maj månad, säger ordföranden Mats Grauers till DN.


Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sänkt matmoms "en elegant förolämpning mot svenska folket"

Jurist: Sänk skatten på arbete istället. ”Även den som endast tjänar 15.000 kronor i månaden har ett skattetryck på cirka 45–50 procent”.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.