Angry Foreigner utslängd av Patreon

Publicerad 13 juni 2022 kl 12.43

Inrikes. Vänsterplattformen Patreon har sagt upp alla avtal med komikern och Youtube-profilen Angry Foreigner, som främst är känd för att göra satir om Sverige och svenska vänstern för en utländsk publik. Nu hoppas han på stöd via andra plattformar.

Dela artikeln

På senare år hade donationerna börjat sina, men efter att ha publicerat en video där han vädjade om stöd dubblade folk faktiskt sina insättningar till Youtube-profilens Patreon.

Vänsterföretaget reagerade dock på detta genom att stänga av kontot med hänvisning till sina värdegrundskrav. Patreon har tidigare stängt av flera amerikanska opinionsbildare på högerkanten.

I ett inlägg på Youtube-kontot Angry Foreigner vädjar komikern nu åter om stöd, fast denna gång via Paypal och andra betalningsalternativ.

– Det är en stor del av min inkomst som gått förlorad, säger han.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sommaren kommer

Sista natten med temperatur under 10 grader. Sen blir det sommar i nästan hela landet – och 30 grader på sina håll.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.