Arnstad: "Mycket tyder" på att Sveriges demokrati just har avskaffats

Publicerad 15 oktober 2022 kl 08.49

Inrikes. Journalisten Henrik Arnstad, veteran på Dagens Nyheter, slår nu larm om att demokratin i Sverige kan ha avskaffats i och med det så kallade Tidöavtalet.

Dela artikeln

Henrik Arnstad – som var Stefan Löfvens expert på att Sverigedemokraterna är fascister – kommer med sitt ödesmättade budskap i ett inlägg på Twitter.

"Jag blev just intervjuad av en fransk journalist och berättade om osäkerheten som Sverige upplever just idag. Är Sverige en demokrati? Mycket tyder på att det svenska demokratiska statsskicket avskaffades 14 oktober 2022", twittrar den 55-årige profilen.

Henrik Arnstad ger ett konkret exempel ur Tidöavtalet, som förhandlats fram mellan M, SD, KD och L.

"Exempelvis är inte nya regeringens vilja att 'medborgarskap ska kunna återkallas' förenligt med ett demokratiskt statsskick. En sådan ordning omöjliggör att Sverige kan kallas för en demokrati", skriver han.

Vidare är Arnstad hård i sin dom över Liberalernas roll i det hela.

"Det är ingen slump att Liberalerna och Moderaterna agerar fascisternas lydiga kreatur, de var de tyskvänligaste partierna i Sverige under Hiters segertåg 1940-1941", skriver han.


Väcker avsky på sociala medier. Gärningsmannen försvaras i efterhand – av barnets mamma. 0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD-kvinna vill ha "svenskt ICE" som jagar illegala invandrare

Förslaget från Denice Westerberg. "En myndighet vars enda uppgift är att hitta, gripa och utvisa människor som vistas här illegalt."0 

Ekonominyheter

Norska oljefonden säljer israeliska tillgångar

Pensionsjättens beslut.. Hade över 20 miljarder investerade i israeliska företag.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.