Polisen vill ha in knivar efter Gävlemord

Publicerad 18 december 2022 kl 11.03

Inrikes. Polisens utredare vill nu ha in information från allmänheten om en specifik kniv i ett mordärende.

Dela artikeln

I en mordutredning från den 6 februari 2019 i bostadsområdet Söder i Gävle finns ett antal beslagtagna knivar.

Kniven som polisen söker information om är märkt med tysk text CF Hohe Qualität Kushe Messer. Denna typ av kniv finns i olika färger och storlekar.

Polisen söker efter en sådan typ av kniv, oavsett färg, för att kunna göra jämförelser med knivar som redan finns i beslag i ärendet samt för att efterhöra var kniven har införskaffats.

Polisens utredare vänder sig nu med denna efterlysning till allmänheten då det idag inte finns någon i Sverige som saluför denna slags kniv.

Äger du en sådan kniv eller har du information om var den kan eller kunde köpas? Kontakta polisinspektör Johan Bast vid polisen Gävle på 114 14. Alternativt lämna informationen via polisens webbformulär.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk vindkraft allt mindre effektiv – "blåser för lite i år"

Produktionen föll 18 procent sedan 2024. Nu föreslås satsningar för att motverka problemen med "opålitligt väder".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.