Sveriges första Nato-toppmöte som medlem

Publicerad 9 juli 2024 kl 07.46

Inrikes. Den 9–11 juli samlas Natos 32 medlemsländer för ett toppmöte i Washington DC. Toppmötet är det första som Sverige deltar i som fullvärdig medlem i försvarsalliansen.

Dela artikeln

Sverige representeras av statsminister Ulf Kristersson, utrikesminister Tobias Billström och försvarsminister Pål Jonson.

– Sverige deltar nu fullt ut i Nato. Som medlem är Sverige säkrare. I kraft av vår geografi och militära spetsförmågor bidrar vi till att göra Nato starkare, utvecklingen i vårt närområde mer förutsägbar och våra grannländer tryggare, säger statsminister Ulf Kristersson i ett uttalande.

Vid toppmötet kommer ledarna diskutera den fortsatta utvecklingen av Natos avskräckning och försvar. Mötet kommer även handla om partnerskapssamarbeten och alliansens långsiktiga stöd till Ukraina.

– Sverige står fullt ut bakom alliansens uttalanden om att Ukrainas framtid är i Nato. Vi är tydliga med att stöd till Ukraina är vår tids ödesfråga och att vårt stöd består så länge som det behövs, säger Ulf Kristersson.

I samband med toppmötet uppmärksammas även Natos 75-årsjubileum.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Integrationsförebild vägrade släppa fram ambulans vid hjärtstopp – döms

”Kändisarnas favoritchaufför” fälls. Mediehyllade taxiföraren Muhamed Dzinic hånskrattade och körde sakta när ambulansen försökte komma fram.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.