"Alla åtgärder måste vidtas och prövas" för att förbjuda AFD, enligt Lars Klingbeil.

SPD-ledaren kräver att CDU stöder förbud mot AFD

Publicerad 26 maj 2025 kl 10.42

Utrikes. De tyska socialdemokraterna SPD:s ledare Lars Klingbeil pressar nu koalitionspartnern kristdemokraterna att inleda ett förbudsförfarande mot det invandringskritiska partiet AFD – och hotar med politiska konsekvenser om de vägrar.

Dela artikeln

Vid ett internt partimöte krävde den socialdemokratiske partiledaren Lars Klingbeil att alla tillgängliga medel måste användas för att förbjuda det största oppositionspartiet AFD.

– Om författningsskyddet slår fast att detta är ett säkert högerextremt parti måste alla åtgärder vidtas och prövas, sade Klingbeil enligt Junge Freiheit.

Klingbeil – som sedan några veckor är Tysklands finansminister och vice förbundskansler – riktade därefter en direkt attack mot kristdemokratiska CDU:s partiledning, som blivit mer skeptiskt inställd till ett AFD-förbud.

– Om CDU:s generalsekreterare säger att det inte blir något förbudsförfarande, då säger jag: det är oacceptabelt för oss, deklarerade SPD-ledaren.

Samtidigt har ett nätverk av vänsteraktivister, däribland skattefinansierade NGO:er som Campact, Volksverpetzer och FragDenStaat, aviserat att de tar fram ett juridiskt utlåtande om AFD:s påstådda författningsstridighet. Bakom detta står den Berlinbaserade föreningen Gesellschaft für Freiheitsrechte (GFF), som även vill undersöka om statsbidrag får användas i propaganda mot AFD.

"Initiativet ska ge impulser till den offentliga debatten", heter det i pressmeddelandet från GFF, som får stöd från flera andra vänstergrupper.

Även De gröna i Nordrhein-Westfalen ansluter sig nu till kraven på ett formellt förbud. På ett regionalt partimöte antog partiet ett förslag där AFD betecknas som "völkisch" och "högerextremt", med uppmaning till att frågan prövas av Tysklands författningsdomstol.


Nyheter från förstasidan

Censurivrare ska portas från USA – EU-makthavare i riskzonen

Utrikesminister Rubios nya besked. "Viseringsförbud för utlänningar som är delaktiga i att tysta amerikaner."0 

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.