Vid ett internt partimöte krävde den socialdemokratiske partiledaren Lars Klingbeil att alla tillgängliga medel måste användas för att förbjuda det största oppositionspartiet AFD.
– Om författningsskyddet slår fast att detta är ett säkert högerextremt parti måste alla åtgärder vidtas och prövas, sade Klingbeil enligt Junge Freiheit.
Klingbeil – som sedan några veckor är Tysklands finansminister och vice förbundskansler – riktade därefter en direkt attack mot kristdemokratiska CDU:s partiledning, som blivit mer skeptiskt inställd till ett AFD-förbud.
– Om CDU:s generalsekreterare säger att det inte blir något förbudsförfarande, då säger jag: det är oacceptabelt för oss, deklarerade SPD-ledaren.
Samtidigt har ett nätverk av vänsteraktivister, däribland skattefinansierade NGO:er som Campact, Volksverpetzer och FragDenStaat, aviserat att de tar fram ett juridiskt utlåtande om AFD:s påstådda författningsstridighet. Bakom detta står den Berlinbaserade föreningen Gesellschaft für Freiheitsrechte (GFF), som även vill undersöka om statsbidrag får användas i propaganda mot AFD.
"Initiativet ska ge impulser till den offentliga debatten", heter det i pressmeddelandet från GFF, som får stöd från flera andra vänstergrupper.
Även De gröna i Nordrhein-Westfalen ansluter sig nu till kraven på ett formellt förbud. På ett regionalt partimöte antog partiet ett förslag där AFD betecknas som "völkisch" och "högerextremt", med uppmaning till att frågan prövas av Tysklands författningsdomstol.