Konflikten i Ukraina

Oklart eldupphör i Ukraina

Publicerad 3 september 2014 kl 12.54

Utrikes. Ryssland och Ukraina är överens om ett permanent eldupphör i Donbassregionen, uppgav den ukrainske presidenten Petro Porosjenkos på sin hemsida för någon timme sedan. Men redan nu har man ändrat texten.

Dela artikeln

Porosjenko talade under onsdagen med Rysslands president Vladimir Putin per telefon och Porosjenkos pressavdelning lade därefter upp ett uttalande om att en "permanent vapenvila" har nåtts i Donbassregionen. Men en halvtimme senare ändrades uttalandet och presidentens presstjänst skriver nu att de båda presidenterna har kommit överens om "förutsättningar för vapenvila".

Vladimir Putins talesperson säger samtidigt att han och Ukraina inte har kommit överens om någon vapenvila eftersom Ryssland inte är en part i konflikten. Man har dock kommit överens om gemensamma ansträngningar för att lösa konflikten.

"Presidenterna i de båda länderna är mestadels överens om de möjliga sätt som konflikten kan lösas", står det nu i ett uttalande på den ryska presidentens hemsida.

Putin och Porosjenko träffades senast i Minsk förra veckan. Den vitryske presidenten Alexandr Lukasjenko beskrev då förhandlingarna som svåra.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 250208352


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0