16-årig pojke fälls för åsiktsbrott.

" />

16-årig pojke fälls för åsiktsbrott.

" />

16-årig pojke fälls för åsiktsbrott.

" />
HMF på Facebook
En grupp somaliska män sitter och tuggar kat och dricker öl i Mogadishu.
Charles Roffey/CC-BY-NC-SA

Pojke döms för skämt om somalier

Publicerad 4 juli 2013 kl 18.47

Inrikes."Hur dödar man 50 flugor i en smäll?", fortsättningen på skämtet är brottsligt, menar Jönköpings tingsrätt som dömer en 16-årig pojke för åsiktsbrottet hets mot folkgrupp.

Gilla artikeln på Facebook

Rätten menar att pojken genom skämtet visat missaktning mot folkgruppen somalier och genom att sprida skämtet på Facebook gjorde det tillgänglig för en större krets, vilket innebär att skämtet är straffbart enligt lagen om hets mot folkgrupp.

Pojken å andra sidan uppgav att han inte menade någonting illa. "Skulle dom ta illa upp så skulle jag inte ha lagt ut det, men det visste inte jag", sa han till Vetlandaposten i och med att han åtalades.

"Tingsrättens bedömning är att meddelandet har ett sådant innehåll att [pojken] måste ha insett att meddelandet uttrycker missaktning för en viss folkgrupp", skriver Jönköpings tingsrätt i domen.

Han döms till att betala dagsböter på 2 000 kronor. Pojkens försvarsadvokat Maria Sturesson säger till Jönköpingsposten att pojken inte drog skämtet uppsåtligen.

– Det är uppenbart att han inte förstått vad han har gjort. Som försvarare kan jag inte säga att detta är något som vi inte ska bry oss om. Men någonstans måste rätten dra en linje om vad man ska straffa och inte straffa. Vi måste se det här utifrån pojkens kontext, säger hon till tidningen.

Hela det olagliga skämtet:
”Hur dödar man 50 flugor i en smäll? – Slå en somalie i ansiktet med en spade”.

Läs också:
Aftonbladet vill förbjuda fakta om somalier


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0