Upploppen i Västsverige

Polisen: Bilar bränns för sommarlovet tar slut

Publicerad 15 augusti 2018 kl 07.32

Inrikes. Bilbränder tenderar att öka i samband med skolstart, meddelar polisen med anledning av upploppen i västra Sverige.

Dela artikeln

– Bilbränder, skolbränder och trakasserier mot blåljuspersonal är inget nytt fenomen. Det har en tendens att öka i samband med skolavslutning, skolstart och vintertid när pyroteknik säljs i handeln, säger Emil Eisersjö vid polisens nationella operativa avdelning, på polisens hemsida.

Orsaker till att bilar sätts i brand kan vara många, konstaterar polisen.

"I vissa fall handlar det om en spänningshöjare för att locka polis och räddningstjänst till en viss plats, ibland för att dölja spår som kan finnas i bilen från annan brottslighet."

Det kan också röra sig om olika typer av försäkringsbedrägerier, där gärningsmännen får betalt av bilägaren, enligt polisen.

– Bilbränderna är ett problem för samhället med framförallt för de personer som får sin egendom förstörd. Lokalt finns polisen på plats för att skapa trygghet och lagföra de individer som begår brott, säger Emil Eisersjö.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0