Upploppen i Västsverige

Misstänkt bilbrännare gripen – i Turkiet

Publicerad 15 augusti 2018 kl 10.26

Inrikes. En man som misstänks för inblandning i de omfattande bilbränderna i Göteborg har gripits av gränspolis i Turkiet, rapporterar Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

Mannen, som uppges vara född 1999, greps av turkisk gränspolis under tisdagen.

Den svenska polisen hade utfärdat en "no entry" till gränspolisen i Turkiet efter att ha fått reda på att den misstänkte bilbrännaren var på väg till landet.

Mannen väntas flygas tillbaka till Sverige under onsdagen, uppger polisen till Göteborgs-Posten. Han misstänks för grov mordbrand.

På tisdagen anhölls två andra personer, 16 och 21 år och bosatta i Frölunda, misstänkta för bilbränderna i Göteborg på måndagskvällen.

Polisen misstänker att upploppen kan ha samordnats via sociala medier.


Nyheter från förstasidan

Fyndet på soptippen: "Misstänkt artillerigranat"

Upptäcktes av personal. Hela anläggningen fick utrymmas och stängas ner i timmar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0