Konflikten i Ukraina
Vladimir Putin träffade den ungerske presidenten Viktor Orban i Budapest på tisdagen.

Putin: Amerikanska vapen redan i Ukraina

Publicerad 18 februari 2015 kl 10.29

Utrikes. USA har redan börjat leverera vapen till regimen i Kiev – i smyg. Det hävdade den ryske presidenten Vladimir Putin på en presskonferens i samband med sitt besök i Ungern.

Dela artikeln

– Enligt våra uppgifter har USA redan börjat genomföra leveranser, och det är ingen överraskning, sade presidenten efter ett möte med Ungerns premiärminister Viktor Orban i Budapest enligt RT.

Putin underströk att Washingtons vapen förmodligen inte kommer förändra läget särskilt mycket i östra Ukraina – bortsett från att fler människor kommer att dö.

– Jag är övertygad om att antalet offer stiger, men att situationen inte förändras, oavsett vem som ger vapen till Ukraina, sade han.

Det var i början av februari som det blev känt att USA:s president Barack Obama hade planer på att beväpna regimen i Kiev med dödliga vapen. En rad EU-länder, inklusive Tyskland, har dock kritiserat förslaget – något som har skapat en spricka mellan Washington och Bryssel i Ukrainafrågan.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 594513585


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0