Spänningarna i Europa

Regeringen vill få rätt att öva krig utomlands

Publicerad 26 december 2015 kl 13.23

Inrikes. Regeringens befogenhet att sända svensk trupp för övning utomlands är hittills begränsad till fredsfrämjande verksamhet. Men nu vill regeringen få befogenhet att även delta i krigsfrämjande verksamhet utan riksdagens godkännande.

Dela artikeln

I en lagrådsremiss föreslår regeringen att lagen (1994:588) om utbildning för fredsfrämjande verksamhet ska ändras.

Förslaget innebär att regeringen får rätt att sända väpnad trupp utomlands för övning och annan utbildning som ska omfatta "all slags övning" och annan utbildning inom ramen för internationellt samarbete.

Den nuvarande begränsningen av regeringens beslutsbefogenhet till övningar och annan utbildning för fredsfrämjande verksamhet tas bort.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2016.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 101582171


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0