Romer flyr Sverige av rädsla för gängen

Publicerad 17 mars 2024 kl 12.53

Inrikes. Gängkriminaliteten i Sverige får nu finska zigenare att flytta tillbaka till Finland, rapporterar YLE.

Dela artikeln

Enligt YLE har ett 20-tal romska familjer flyttat till Finland på grund av det försämrade säkerhetsläget i Sverige.

– Det började kännas farligt att bo i Sverige, säger Gunnar Palm, en av romerna, till YLE.

Tillsammans med en kompanjon har han startat ett gatukök i Finland som serverar svenska klassiker, såsom tunnbrödsrulle. Och kompanjonen Tino Friman är även han övertygad om att Sverige har blivit en alltför farlig plats.

– Nu går det inte att bo där och känna sig säker. Du är orolig för att befinna dig på fel plats vid fel tid. Många oskyldiga har mist livet, säger Friman till YLE.


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.