USA-valet

Så förbereds Vita huset för Trump

Publicerad 10 november 2016 kl 15.07

Utrikes. I Washingtons maktcentrum Vita huset har förberedelserna redan inletts inför att Donald Trump tillträder som ny president i januari, rapporterar Real Clear Politics.

Dela artikeln

Barack Obama har under valrörelsen varnat för Donald Trump, som han bland annat kallat "unikt okvalificerad" för att bli president.

Men Obama har uppenbarligen inga problem med att acceptera det amerikanska folkets val.

– Vi hoppas nu alla på att han framgångsrikt ska kunna ena och leda landet. Det fredliga maktskiftet är ett av kännetecknen för vår demokrati och under de kommande månaderna kommer vi att visa det för världen, sade presidenten under ett tal på onsdagen.

På torsdagen har Barack Obama bjudit in Donald Trump till Vita huset efter att ha gratulerat miljardären till valsegern via telefon dagen innan.

Trump kommer att styra landet med en majoritet av republikaner i kongressens båda kamrar när han svärs in den 20 januari nästa år. Men redan nu inleds förberedelserna för maktskiftet.

Tusentals statliga tjänster ska tillsättas och Trumps personal flyttas omedelbart till statliga lokaler i centrala Washington. Trump och hans blivande vicepresident Mike Pence och deras närmsta medarbetare kommer att erbjudas liknande säkerhetsskydd som Obama och Joe Biden, skriver Real Clear Politics.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 672130351


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 672130352


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus