Foto: SDU

"SDU riskerar att svältas ihjäl"

Publicerad 1 november 2012 kl 07.31

Inrikes.Sverigedemokraternas ungdomsförbund SDU har ekonomiska bekymmer efter det fräcka kuppförsöket mot förbundet tidigare i år. Det framgår i ett internt brev som Expressen har tagit del av.

Gilla artikeln på Facebook

Efter den misslyckade kuppen mot SDU är relationerna mellan moderpartiet och ungdomsförbundet fortfarande kärva, skriver Expo-journalisten David Baas i Expressen.

Trots att SD får 12 miljoner kronor per år i statsbidrag så delar de inte med sig till ungdomsförbundet, utan ger "lån" för "kritiska utgifter", vilket föranlett förbundets ordförande Gustav Kasselstrand att skriva ett brev till de sverigedemokratiska kommunföreningarna och be om pengar.

"SDU har efter den gångna tidens turbulens förpassats till en situation där våra ekonomiska medel är näst intill obefintliga", skriver Kasselstrand.

David Baas menar att detta är ett tecken på att "moderpartiet med Jimmie Åkesson i spetsen velat svälta ut utmanaren och SDU-ordföranden Gustav Kasselstrand ekonomiskt". Baas ser det hela som en strid mellan Kasselstrands mer nationalistiska inriktning och Jimmie Åkessons önskan att göra partiet mer "omprofilerat", vilket torde betyda socialliberalt.

"I SDU arbetar vi ideellt, trots att flera av uppgifterna skulle kunna vara heltidsjobb", skriver Kasselstrand, samtidigt som partiledaren Jimmie Åkesson får en lön på 37 000 kronor i månaden av partiet, vid sidan av den lön på 57 000 kronor per månad som han uppbär som riksdagsledamot.

Artikeln är uppdaterad.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0