Pressbild: SD

Stellan Bojerud tar över efter Petzäll

Publicerad 6 september 2012 kl 12.38

Inrikes.Efter att den tidigare sverigedemokraten William Petzäll avlidit under lördagen står det nu klart att det blir Stellan Bojerud, 68, som tar över hans plats i riksdagen.

Gilla artikeln på Facebook

Bojerud skriver på sin blogg att han inte är förvånad över att det blir han som ska tillräda riksdagsplatsen men att det känns tungt då det sker eftersom hans vän William Petzäll har avlidit. Även efter brytningen med Sverigedemokraterna höll Stellan Bojerud kontakten med William Petzäll.

Bojerud är pensionerad arméofficer med överstelöjtnants grad och författare inom militärhistoria. När han gick med i Sverigedemokraterna 2009 hade han representerat Moderaterna i Sundbybergs kommunfullmäktige under 20 års tid och dessförinnan suttit nio år i kommunfullmäktige för Centerpartiet.

Vid partibytet till Sverigedemokraterna angav han utnämningen av vapenvägraren Sten "Tomhylsan" Tolgfors till försvarsminister och hela den förda försvarspolitiken under Fredrik Reinfeldts regering som den utlösande faktorn till att han beslutade sig för att lämna Moderaterna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Väcker avsky på sociala medier. Gärningsmannen försvaras i efterhand – av barnets mamma. 0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0