Asylkaoset

Sverige har gett uppehållstillstånd till potentiella terrorister

Publicerad 4 juli 2017 kl 08.00

Inrikes. Migrationsverket har delat ut uppehållstillstånd till krigsförbrytare och personer som utgör en säkerhetsrisk men som inte har kunnat utvisas ur Sverige. Nu har Migrationsverket insett att det är ingen bra idé och inför därför en ny praxis, meddelade myndighetens generaldirektör Mikael Ribbenvik i Almedalen på måndagen, skriver SVT Nyheter.

Dela artikeln

Invandrare som utgör en säkerhetsrisk men inte kan utvisas på grund av att de riskerar dödsstraff eller tortyr i hemlandet har fram tills nu fått tillfälliga uppehållstillstånd i Sverige.

De som får uppehållstillstånd har sedan också rätt att få bidrag, arbete, bostad och andra förmåner. Först nu inser Migrationsverket att detta inte är rimligt.

– Det är orimligt att personer som är säkerhetsrisker eller krigsförbrytare ska få uppehållstillstånd. Det är stötande. Dessutom blev det ingen skillnad jämfört med vanliga asylsökande, och det är klart det måste vara skillnad, säger Migrationsverkets chef Mikael Ribbenvik till SVT.

Det ska vara två konkreta fall från förra veckan som fått myndigheten att ändra sig. Men exakt vad dessa fall handlade om, rapporteras inte.

Syftet nu är att göra det svårare för krigsförbrytare och säkerhetsrisker som vägrats asyl och egentligen ska utvisas att kunna stanna i Sverige. Enligt Mikael Ribbenvik vill man sända "en tydlig signal att Sverige inte är en säker hamn för krigsförbrytare och terrorister".

Migrationsverkets beslut innebär också att personer kan placeras i det system där Schengenländerna samlar information om potentiella hot.

Men samtidigt påpekar Migrationsverket att den nya praxisen måste prövas i domstol.

2016 lämnade Migrationsverket över 700 ärenden med misstänkta personer till Säkerhetspolisen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Satte eld på Egons hår och slapp åtal – nu återupptas utredningen

Vändningen – fem år efter bussattacken.. SR-veteranen informerades om möjlighet till överprövning och agerade "direkt, på sekunden".0 

I dessa 15 kommuner är svenskar redan i minoritet

Nya "migrationskartan" visar snabba trenden.. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0