Angered Kamelcenter

Tredje kamelfösare åtalas för bidragsbluff

Publicerad 4 februari 2021 kl 17.43

Inrikes. En tredje företrädare för det omskrivna kamelcentret i Angered i Göteborg åtalas nu för grova bidragsbedrägerier, skriver Ekobrottsmyndigheten på sin hemsida.

Dela artikeln

Det aktuella åtalet är en komplettering till ett tidigare åtal rörande andra grova ekobrott som väcktes i november 2020.

Utöver Angered Kamelcenter gäller det Interkulturellt projektcentrum i Göteborg, Svensk-Somaliska Vänföreningen och Romska Kulturföreningen i Angered.

Bakgrunden är den somaliska föreningen Angered kamelcenter som beviljades bidrag från Arbetsförmedlingen och kommunen för att finansiera en större kamelpark i Angered. I maj 2018 stod det klart att föreningen gått i konkurs, någon kamelpark blev aldrig av. I slutet av november 2020 åtalades företrädare för kamelcenter och ytterligare en förening för grova bokföringsbrott.

Nu kompletteras det åtalet med ytterligare åtalspunkter rörande misstänkta grova bedrägerier för en av de tre åtalade.

De misstänkta bedrägerierna har enligt åtalet pågått mellan 2013 och 2017. Osanna uppgifter om lönerna hos medarbetarna i föreningarna, där handlingar såsom anställningsavtal gav sken av att intyga att medarbetarna hade en viss månadslön, har legat till grund för Arbetsförmedlingens beslut att bevilja lönebidrag och särskilt anställningsstöd till föreningarna.

Totalt har Arbetsförmedlingen vilseletts att betala ut drygt 11 miljoner kronor. Pengarna har bara till viss del använts till medarbetarnas löner. Stora summor pengar har istället överförts till företrädarens egna bankkonton.

– Brotten är grova med hänsyn till att de skett systematiskt, att det avsett betydande värden och varit särskilt allvarligt då osanna handlingar har använts, säger Gustav Nyström, kammaråklagare vid Ekobrottsmyndigheten i Göteborg, i ett pressmeddelande.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kristerssons helomvändning: Ska "göra allt" för att utvisa kriminella invandrare

Ändrar sig efter Meya. Ska nu stötta danskt initiativ – som Tidögänget tidigare nobbat – som skulle ha fått Mohamed utvisad.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0 

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0