Tyskland förbjöd tidelag

Publicerad 5 februari 2013 kl 15.22

Utrikes.I fredags röstade tyska förbundsrådet och godkände den väntade lagen mot tidelag, rapporterar New York Times.

Gilla artikeln på Facebook

Straffet för den som tvingar djur till ”artvidriga förhållanden” kommer att vara böter på upp till 25 000 euro. Tidelag legaliserades i Tyskland 1969, samtidigt som förbud mot homosexualitet också togs bort ur lagstiftningen, det vill säga precis som i Sverige 1944.

Djurrättsaktivister uppmanade den tyska regeringen till att förbjuda tidelag och jämförde det med ”djurvåldtäkt” och förbudet ses som en seger bland aktivisterna.

Det finns dock de som är missnöjda. David Zimmermann är ledare för zooflisternas förbund och han menar tidelag inte är djurplågeri utan ett ömsesidigt "förhållande", som de vill kalla det.

– Det är en aspekt av sex som är helt främmande för folk. De bara ser en man och tänker: "Vad för hemska saker gör han med den där hunden?", säger Zimmermann till N.Y. Times.

Zimmermann hade en Grand Dois som han hade tidelag med, men den är nu död och nu lever han med sin zoofilistiska pojkvän och deras dalmatin.

– För mig är hon bara en god vän jag bryr mig väldigt mycket om, säger han.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0