Böneutropen i Växjö
Samma sak som ett böneutrop, enligt miljö- och hälsoskyddskontoret. Arkivbild.

Växjö kommun: "Ingen skillnad på böneutrop och glassbilen"

Publicerad 13 februari 2018 kl 10.13

Inrikes. Som Fria Tider kunde berätta igår vill Växjös muslimer ha böneutrop en gång i veckan och har därför lämnat in en ansökan till polisen. Nu ska miljö- och hälsoskyddskontoret på Växjö kommun göra en bedömning av ljudnivån på utropen. Kommunen klargör dock att man inte gör någon skillnad på islamska böneutrop och glassbilen, skriver P4 Kronoberg.

Dela artikeln

Stiftelsen Växjös muslimer har lämnat in en ansökan till polisen om att få ha böneutrop en gång i veckan från moskén i den invandrartäta stadsdelen Araby i Växjö.

– Jag tror att det är bra för integrationen. Det blir en bekräftelse av religionsfriheten. Muslimer är inte på besök här i Växjö, vi bor här, har imamen Ismail Abu Helal sagt till SVT.

När det gäller ljudnivån från böneutropen så är det miljö- och hälsoskyddskontoret på Växjö kommun som ska göra en bedömning.

Enligt Henrik Ohlin, miljö- och hälsoskyddsinspektör, kommer man kontrollera hur höga ljudnivåerna blir och hur ofta de sker.

Man kommer även bedöma om böneutropen innebär en olägenhet och därmed har en negativ påverkan på människors hälsa.

Dock kommer man inte lägga några värderingar i vad det är som låter. Det enda som undersöks är ljudnivåerna och budskapet i vad som ropas ut spelar alltså ingen som helst roll.

– Vi gör ingen skillnad på om det är böneutrop eller om det är glassbilen, säger Henrik Ohlin, miljö- och hälsoskyddsinspektör, till P4.

När Växjös muslimer får besked om sin ansökan är ännu oklart, men i Stockholm har det redan getts liknande tillstånd för böneutrop.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 443363339


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

ÖB lovar utplåna försvarets "manliga aura"

Beskedet: Ska satsa ännu mer på feminism.. "Jag är trött på att höra att jämställdhetsarbete inte hinns med."0 

Här träffas flickskolan av amerikanska Tomahawk-roboten

Trump: "Jag tror det var Iran som gjorde det.". Här är beviset för att det var USA som bombade ihjäl 160 skolflickor i åldrarna 7–12.0 

Femtonårig flicka döms för våldtäkt mot barn

Döms till ungdomsövervakning.. Flickan ska också betala 290.000 kronor i skadestånd.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0