Vänstervrede när Ivar Arpi lyfter folkutbytet

Publicerad 5 juli 2021 kl 07.41

Inrikes. Ivar Arpi, tidigare ledarskribent på Svenska Dagbladet, väcker ilska efter att ha skrivit om hur svenskarna snabbt ersätts av tredje världen-invandrare i sitt eget land.

Dela artikeln

Det är i en artikel med rubriken "Svenskarna makar snällt på sig" på Substack som Ivar Arpi tar upp den ökade otryggheten i Stockholm.

Problemen har nu nått till och med de allra finaste stadsdelarna, konstaterar han.

"Stöket på Hornsbergs strand började för ett par somrar sedan. Nu är det Strandvägens tur. Paradgatan på Östermalm har invaderats av högljudda bilar och ungdomsgäng. Muskelbilar som spelar hög gangsterrap. Aggressiva unga män som spänner ögonen i förbipasserande. Ett mönster som går igen. Ungdomar från 'orten', med deras vokabulär, eller 'utsatta områden' på myndighetssvenska, tar över ett område de inte själva bor i."

Deta handlar enligt Ivar Arpi om "en reell kulturkrock" i form av "ortens ghettokultur mot majoritetssvensk kultur":

"Det blir inga raskravaller. Nej, de svenska ungdomarna droppar av. Kommer inte tillbaka. När orten kommer så är det ingen som säger 'vi var här först, ni får dra'. Man går någon annanstans."

Arpi hänvisar till statistik från SCB som visar att personer med utländsk bakgrund håller på att bli en majoritet i sin åldersgrupp. De är redan majoritet i Göteborg och Malmö, och mycket nära att bli det i Stockholm.

"Ser man till den nedre delen av befolkningspyramiden är etniska svenskar på väg att bli – eller är redan – i minoritet", konstaterar Ivar Arpi.

Han avslutar med en retorisk fråga:

"Kan Sverige vara samma land om befolkningen blir en annan? Som Per Gudmundson skrev häromdagen: Vad är Sverige? Ska våra städer vara Beirut, Mogadishu eller Kabul? Eller Sigtuna, Vadstena och Nora?"

Texten har väckt stor vrede på Twitter.

"Lång text med folkutbytesteorier från Arpi. Att det finns höger som undrar varför alla som ser eller har sett sig som höger inte glatt hakar på i den här utvecklingen är verkligen obegripligt. Fler borde oroas och göra motstånd", skriver exempelvis vänsteraktivisten Kim Ahola.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Venedig portar Greta

Canal Grande färgades grön – för "klimatets" skull. Lokala ledaren: "Det är inte med vandalism man försvarar miljön."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur