HMF på Facebook
Arkivbild.

70-årig kvinna åtalas för hets mot folkgrupp

Publicerad 12 maj 2017 kl 10.12

Lag & Rätt. En 70-årig kvinna i Dalarna åtalas för hets mot folkgrupp sedan på Facebook skrivit att invandrare uträttar sina behov på gatorna, skriver DT.se.

Dela artikeln

Enligt åtalet ska kvinnan via Facebook ha uttryckt sig nedsättande om människor med utländsk bakgrund.

I ett inlägg från 2015 har hon bland annat skrivit att invandrare "eldar upp bilar och kissar och bajsar på gatorna".

Detta bryter mot lagen om hets mot folkgrupp, menar åklagaren.

Den åtalade kvinnan har i polisförhör erkänt att hon skrivit inlägget, men förnekar att hon begått en brottslig handling.

Som bevis mot den 70-åriga kvinnan finns en skärmdump från Facebook.

Påföljden för hets mot folkgrupp är fängelse i högst två år eller, vid ringa brott, böter. Om brottet anses som grovt döms den åtalade till fängelse i lägst sex månader och högst fyra år.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 163654790


Varnish cache server

Ministern på Norra Bantorget: "Javid Shah!". Samtidigt uppmanar regeringen andra att "inte ta Mellanösterns konflikter till svenska gator och torg".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0