Mordet i Almedalen
Ing-Marie Wieselgren knivhöggs till döds i centrala Visby.

Annie Lööf skulle terrormördas i Almedalen

Publicerad 25 augusti 2022 kl 17.52

Inrikes. Mannen som misstänks för knivmordet på psykiatrisamordnaren Ing-Marie Wieselgren i Visby misstänks även för att ha planerat ett terrormord på Centerledaren Annie Lööf.

Dela artikeln

Åklagare Henrik Olin bekräftar nu att Annie Lööf har tilldelats ett målsägandebiträde i ärendet.

Brottsmisstanken är förberedelse till terroristbrott genom förberedelse till mord, rapporterar Sveriges Radio.

– Jag kan inte gå in närmare på förutsättningarna för brottsmisstanken, det omfattas av förundersökningssekretess, säger Henrik Olin till SR.

Theodor Engström, 33, sitter häktad misstänkt för att ha knivmördat psykiatrisamordnaren Ing-Marie Wieselgren i Visby under Almedalsveckan. I det fallet är brottsrubriceringen terroristbrott genom mord.

Annie Lööf skulle just hålla en presskonferens alldeles i närheten när brottet skedde vid Donners plats i Visby vid klockan 13.50 den 6 juli. Hon evakuerades snabbt från platsen av livvakter.

C-ledaren kommenterar dagens nyhet på Facebook:

"Det är klart att det är omskakande och att det påverkar mig. Men hatet får inte vinna", skriver hon och fortsätter:

"På grund av förundersökningssekretessen kommer jag inte som målsägande att kommentera detta ytterligare utan eventuella frågor hänvisas vänligen till mitt målsägandebiträde."


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0