Chefsåklagare: "Akut" risk att terrorister invandrar till Sverige – för att slippa straff

Publicerad 2 mars 2021 kl 07.55

Inrikes. Sveriges milda lagstiftning mot terrorism kan leda till att personer flyttar till Sverige för att undvika straff i andra EU-länder. Detta kan redan vara verklighet, enligt en chefsåklagare, rapporterar Ekot. Riksdagen vill visserligen förbjuda deltagande i "rasistiska" organisationer – men inte i terrororganisationer som IS.

Dela artikeln

Per Lindqvist, chefsåklagare på riksenheten för säkerhetsmål, anser att de svenska terrorlagarna måste skärpas och anpassas till lagstiftningen i andra EU-länder.

– Det är ett närmast akut behov, säger han till Ekot.

För ett år sedan kom en ny svensk lag som kriminaliserar olika former av "samröre" med en terroristorganisation. Men enligt en granskning som Ekot har gjort har inte en enda person hittills vare sig häktats eller åtalats för brottet. Detta trots inflödet av personer som bevisligen varit djupt involverade i Islamiska staten.

Den svenska lagen kräver nämligen, till skillnad från liknande lagar i andra länder, att den misstänkte beläggs med att exempelvis ha hanterat vapen, explosiva varor eller fordon för organisationen.

– Så som bestämmelsen utformats är det ganska svårt att bevisa det här brottet, säger Per Lindqvist till Ekot.

De flesta andra EU-länder har istället kriminaliserat medlemskap i terrororganisationer eller deltagande i en terroristorganisation. Men enligt Sverige skulle en sådan lag "strida mot föreningsfriheten i grundlagen", rapporterar Ekot.

Häromdagen kom dock nyheten om att det finns en riksdagsmajoritet för att förbjuda deltagande i "rasistiska organisationer".


Nyheter från förstasidan

Folkutbytet tema på konferens i Budapest: "En medvetet styrd etnisk omvandling"

FPÖ-ledaren Kickls brandtal på CPAC. "Integration är en lögn – den som sviker sina medborgare är en förrädare."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Deltar i Freedom Flotillas resa. Vid förra försöket attackerades båten i misstänkt israeliskt drönaranfall.0 

Kräver krafttag mot gnagare som tar över. Växande hälsorisk för befolkningen och ett hot mot "Malmös attraktivitet som stad".0 

Sverige ska finansiera Ukrainas äldrevård

Tidöregeringens nya satsning.. Ska "främja ett framtida ukrainskt EU-inträde".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0