USA:s presidentval 2024

Delstat portar Trump från valet

Publicerad 20 december 2023 kl 11.50

Utrikes. Colorados högsta domstol har beslutat att Donald Trump inte får ställa upp i delstatens primärval inför presidentvalet.

Dela artikeln

Domstolen hänvisar till en paragraf i det fjortonde tillägget till USA:s konstitutionen. Där står det att en person inte kan väljas till vissa offentliga poster om han varit "engagerad i uppror" mot konstitutionen efter att tidigare ha svurit en ed på densamma.

Tillägget klubbades 1868, efter det amerikanska inbördeskriget, och syftade till att förhindra personer från den förlorande sidan att få maktpositioner. Formuleringen är dock vag och nämner inte presidentposten utan endast elektorer i presidentvalet.

Samtliga sju domare i Colorados högsta domstol är tillsatta av demokratiska guvernörer. Chefsdomaren Brian Boatright var en av de tre domare som var skiljaktiga.

Målet väntas överklagas till USA:s högsta domstol.


"Vad håller du på med jävla somalier?" Borlänge-familjen vågade inte bo kvar efter mardrömslika upplevelsen.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här slutar finalen i mångkulturellt våldskaos

"Riktiga skandalscener" under Forssacupen. Polisen stormade planen medan spelarna från Afrika och Mellanöstern gick lös på varandra.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.