Ebolautbrottet i Afrika

Ebola utom kontroll i Afrika

Publicerad 21 juni 2014 kl 14.57

Utrikes. Ebolautbrottet i Guinea, Sierra Leone och Liberia, som Fria Tider skrev om i förra veckan, fortsätter att skörda dödsoffer. Nu uppger experter att det rör sig om en "okontrollerad" spridning i Västafrika.

Dela artikeln

– Det här är det största utbrottet någonsin och fler har dött än vid tidigare tillfällen, vi har aldrig sett något liknande, säger Armand Sprecher, specialist i allmänmedicin vid Läkare utan gränser, till Associated Press.

Inkubationstiden för ebolavirus är mellan 2 och 21 dagar och dödligheten är upp till 90 procent, vilket hittills har hindrat afrikanerna från att föra med sig sjukdomen när de tar sig till Europa för att söka asyl. Men det nya utbrottets epicentrum ligger i den guineanska staden Gueckedou, en knutpunkt för människor som reser i regionen.

– Sanningen är att epidemin nu kommer i en andra våg. Och jag anser att den är totalt utom kontroll, säger experten Bart Janssens vid Läkare utan gränser.


Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Trump sparkar Israel-höken Michael Waltz efter skandalen

Får gå efter Signal-läckan.. Därmed förlorar Israel den största Iran-krigsförespråkaren i administrationen.0 

Ukraina skriver på Trumps mineralavtal

Investeringsavtalet klart – i sista stund.. Pressat Kiev oroade sig för att Trump skulle lämna förhandlingarna med Ryssland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0