Fängelsedom står fast mot upphovsrättslobbyist

Publicerad 29 januari 2015 kl 20.44

Inrikes. Under torsdagen meddelade Svea hovrätt sin dom mot Svenska musiker upphovsrättsorganisation SAMI:s tidigare vd Hans Lindström, som avskedades 2006. Hovrätten har nu, likt tingsrätten, funnit honom skyldig till grov trolöshet mot huvudman och försvårande av skattekontroll. Domen blev ett års fängelse och ett skadestånd på drygt 17 miljoner kronor.

Dela artikeln

Hans Lindström var vd för SAMI från 1996 till 2006, då han avskedades av styrelsen. Han polisanmäldes i början av 2007 och åtalades i februari 2013 för grov trolöshet mot huvudman.

I februari 2014 fälldes Hans Lindström i Stockholms tingsrätt för grov trolöshet mot huvudman och försvårande av skattekontroll, och dömdes till fängelse i ett år och sex månader samt ett skadestånd på drygt 24,5 miljoner kronor. 

Efter hans överklagande har hovrätten nu alltså dömt honom till ett års fängelse och ett skadestånd på drygt 17 miljoner kronor. 

– Det känns mycket bra att hovrätten bedömer att det är bevisat bortom allt rimligt tvivel att Hans Lindström har utsatt SAMI för dessa grova brott. Domstolen har även beslutat att ge SAMI rätt till ett skadestånd på drygt 17 miljoner kr, vilket ska kompensera för den skada han orsakat artister och musiker. Det blir sedan Kronofogdens uppgift att driva in skadeståndet, säger Jan Granvik, SAMI:s styrelseordförande, i ett pressmeddelande.
 


Nyheter från förstasidan

Nato-länder ska skjuta ner ryska plan

Efter beskedet från Polen. Storbritannien varnar för att kränkningar kan leda till öppet krig.0 

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.