FI går vidare med sanktioner mot Swedbank

Publicerad 31 oktober 2022 kl 10.40

Ekonomi. Finansinspektionen (FI) går vidare med sin utredning av Swedbanks IT-haveri i april, då bankkunders konton såg ut att ha blivit länsade. Myndigheten vill nu kontrollera om den S-märkta banken har kompetens att driva bankrörelse.

Dela artikeln

Vid händelsen visades fel saldon på Swedbank-kunders konton, och det såg ut som att pengarna hade försvunnit.

Tidigare har Swedbank haft problem med att internetbanken legat nere under långa perioder samt att det gick att ta ut pengar utan begränsning i bankens automater. Den gången fick polisen rycka ut och bevaka den IT-havererande bankens uttagsautomater.

FI ska nu pröva om åtgärder mot Swedbank ska införas med anledning av incidenten i våras.

I Sverige drivs bankrörelse endast med tillstånd från Finansinspektionen, och enligt lagen får tillstånd bara meddelas om "styrelsen i sin helhet har tillräckliga kunskaper och erfarenheter för att leda företaget".

Fria Tider har sökt Swedbanks styrelseordförande Göran Persson (S) för att fråga om han överhuvudtaget har några kunskaper och erfarenheter av bankverksamhet, men inte fått något svar.


Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.