" /> " /> " />
Jasenko Selimovic
Jasenko Selimovic (FP) vill stoppa Sverigedemokraterna med en författningsdomstol.
Björn O. Stenström/by

Folkpartist vill stoppa svenskar från att "rösta fel"

Publicerad 10 mars 2013 kl 20.17

Inrikes.Svenskar som röstar på Sverigedemokraterna "röstar fel", hävdar den bosniske folkpartisten Jasenko Selimovi?. Nu vill han instifta en författningsdomstol som ska hindra att partiet får inflytande i framtiden.

Gilla artikeln på Facebook

"Demokratin har tyvärr en inbyggd svaghet: ibland röstar folk fel. Hitler och Milosevic valdes i demokratiska val, och i dagens Ungern skapas nya lagar för att kontrollera medierna. Samtidigt har Sverige fått ett främlingsfientligt parti i riksdagen – och sannolikheten är överväldigande att de blir större i nästa val", beklagar Jasenko Selimovi?, som är statssekreterare hos integrationsminister Erik Ullenhag, i ett inlägg på SVT Debatt.

Att folket röstar fel är "demokratins Akilleshäl", hävdar Selimovi?. Han diskuterar alternativen, att förbjuda partiet eller att indoktrinera skolbarn, men kommer fram till att en författningsdomstol vore det bästa sättet att hindra Sverigedemokraterna från att få inflytande.

"Vi håller på att få en situation i Sverige där de folkvalda är främlingsfientliga, och sannolikheten är överväldigande att de kommer bli ännu större i nästa val. Innan vi hamnar i den situationen bör vi ha agerat", skriver Jasenko Selimovi?.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ikea lämnar det svenska – i smyg

"My Swedish is still very problematic". Symbolik och ritualer ersätter blågula jättens svenska arv.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Gängkriminella bakom vartannat assistansbolag

Halva sektorn är penningtvätt.. Av finansieringen står skattebetalarna för 100%.0 

S-kommun spelar in trädens inre ljud för 460.000 kronor

Malmö storsatsar med generöst anslag.. "Vi vill informera Malmöborna om hur viktigt det är att vi satsar på träd".0 

FN kräver att Tidö-avtalet ses över: "Rasism"

"Motbjudande och olagligt".. Nu kräver FN:s rasdiskrimineringskommitté att hela regeringssamarbetet "ses över" i Sverige.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0