" /> " /> " />

Nazister hängs ut av hackargrupp

Publicerad 4 januari 2012 kl 07.34

Utrikes.Under namnet Operation Blitzkrieg hängs de som donerat pengar till det tyska nynazistpartiet NPD ut på en nystartad sajt.

Gilla artikeln på Facebook

Hackerkollektivet Anonymous har gjort en operation som går under namnet "Operation Blitzkrieg", där de hänger ut finansiärer av det tyska högerextrema partiet NPD.

På en nystartad sajt som går under namnet "Nazileaks" publiceras en lista på namn, adresser och e-mailadresser till personer som påstås ha donerat pengar till NPD.

Tidigare har sajten publicerat artikelförfattare i den högerradikala tidskriften Junge Freiheit. Även kundregistret hos det kontroversiella klädesmärket Thor Steinar, vars kläder bärs av många subkulturella nynazister, har lagts ut på sajten.

I Sverige bedrivs en liknande verksamhet av den statliga stiftelsen Expo, som bland annat förfogar över ett hackat åsiktsregister från nationalistforumet Nordisk.nu. Dessutom fotograferar och kartlägger stiftelsen personer som deltar i högerdemonstrationer, och hänger ut dem på sin webbplats när tillfälle ges.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 221721977


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0