Ilska när Magdalena Andersson nobbar Prides partiledardebatt

Publicerad 4 augusti 2022 kl 18.58

Inrikes. Magdalena Andersson kommer inte att delta i partiledardebatten under Pride. Det är första gången sedan Göran Perssons tid som en statsminister nobbar debatten, vilket väcker uppståndelse.

Dela artikeln

De svenska makthavarnas entusiasm över Pride är betydligt mindre idag än tidigare, då homosexfestivalen firades under närmast rituella former som en symbol för kulturmarxismens slutgiltiga triumf.

Som vanligt är alla partiledare i riksdagen – utom SD:s Jimmie Åkesson – inbjudna till Pride Stockholms partiledardebatt, som hålls på fredag.

Men statsminister Magdalena Andersson kommer inte att delta i debatten utan hänvisar till att hon är upptagen på annat håll.

Skattefinansierade kulturmarxistiska RFSL riktar nu hård kritik mot statsministern.

– Det är lite konstigt att komma till Prideparaden men ducka debatten, säger RFSL:s förbundsordförande Trifa Shakely till Dagens Nyheter.

Socialdemokraterna har erbjudit sig att istället skicka sin partisekreterare Tobias Baudin till debatten, men det har arrangörerna vägrat att gå med på.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 105205060


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Sexdömd SVT-profil tillbaka i rutan

"Micke har tagit sitt straff".. Begick sexuellt ofredande i Spanien – nu får han ny skattefinansierad roll.0 

Nu bryter även gravida dottern med Nannskog

"Underskatta inte mig.". Beskedet – strax efter att unga frun han nyss gift sig med lämnat SVT-veteranen.0 

Afrikan misstänks för våldtäkter på äldreboende

Flera åldringar utsatta.. Ministern: "Jag tycker att det är fruktansvärt."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0