"Intolerans och förakt sitter i konservatismens ryggmärg"

Publicerad 27 januari 2012 kl 20.43

Media.Konservatismen är inte död i Sverige. Den är bara löjeväckande. Det fastslår Aftonbladets expert på konservatism Martin Ezpeleta i en ny krönika.

Gilla artikeln på Facebook

Martin Ezpeleta är en 34-årig argentinsk vänsterjournalist som behärskar svenska språket. Nu riktar han skarp kritik mot hur svenska konservativa debattörer antar en, enligt Ezpeleta, allt för provokativ ton i debatten.

"Den [konservativa rörelsen] dyker upp i debatten som en kringresande ideologisk cirkus. Det tycks vara enda sättet för konservativa att få genomslag i debatten: att vara freaks, patetisk, chockerande", skriver han.

Själv har Martin Ezpeleta profilerat sig som en tung debattör inom den mest parasitära grenen av den svenska vänstern. När skribenter på webbforumet Flashback riktade skarp kritik mot att Martin Ezpeleta tagit ett CSN-lån på nästan en halv miljon kronor, för att sedan raskt lämna Sverige och strunta i att betala tillbaka det, svarade den 34-årige vänsterjournalisten med att ge CSN lite tips för att lyckas bättre med indrivningen:

"Använd vanligt tidningspapper för att trycka breven. Då kan jag använda breven till att göra elden till söndagsasadon. Chansen att jag läser breven innan jag knycklar ihop dem ökar", skrev Ezpeleta på sin blogg.

Så småningom tröttnade myndigheterna och kontaktade arbetsgivaren Schibstedm för att be dem göra löneutmätnig på Ezpeletas journalistlön från Aftonbladet. Då blev det också sura miner i bloggen.

"Ni ska inte dra av skatt på mitt arvode eller lön. Inte en krona! Jag betalar inte skatt i Sverige", skrev vänsterprofilen i ännu ett argt inlägg.

För den konservativa rörelsen spår emellertid Ezpeleta en dyster utveckling, eftersom dess debattörer allt för ofta ägnar sig åt rena provokationer.

"Visst, det väcker reaktioner, men de blir sällan tagna på allvar. Det är synd", skriver han och påpekar att det idag bara är Sverigedemokraterna som öppet kallar sig konservativa.

"Och då blir det med det konservativa skeppet som med Costa Concordia: När man försöker styra det för nära verklighetens strand, så kantrar det", avslutar den 34-årige vänsterprofilen poetiskt sin krönika.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

"Desinformation och nepotism": SD vill kalla SVT-ledningen till kulturutskottet

Efter fulklippta Trump-talet.. "De behöver svara på det gentemot sina ägare, alltså skattebetalarna."0 

Soros donerade miljonbelopp för att "döda Elon Musks Twitter"

Oligarkens bidrag till CCDH avslöjas.. Pressar annonsörer för att strypa intäkter till högerorienterade medier. 0 

Henrik Jönsson hade rätt om SVT:s fulklippning

Statliga jätten slog ifrån sig liberalens kritik i januari.. Men nu tvingas kanalen ändra det fulklippta Trump-uttalandet i efterhand.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur