Sverigedemokraterna
SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Jimmie Åkesson börjar säga "hen"

Publicerad 3 september 2018 kl 12.03

Inrikes. SD-ledaren Jimmie Åkesson har börjat använda det könsneutrala ordet "hen". I en intervju med Expressen använde han nyligen det politiskt korrekta nyordet för att beskriva en partikamrat.

Dela artikeln

Det var i en intervju med tidningen Expressen förra veckan som Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson valde att använda det könsneutrala pronomenet "hen".

När Expressen-journalisten frågar Åkesson om att en SD-politiker blivit beskjuten i samband med en bussresa i Töreboda kommun, svarar han:

– Jag har försökt följa det så gott det går, men informationen är väldigt knapphändig. Jag vet inte om hen har uttalat sig än, men jag vet att det är en SD-politiker och jag vet också att partiet varit i kontakt med hen.

"Hen" är en politiskt korrekt nyskapelse som fick sitt stora genombrott 2012, men inte efter någon allmän önskan. Det var feministiska påtryckningar från enskilda bloggare och journalister under den så kallade "hen-debatten" som tvingade igenom begreppet.

2016 användes "hen" 27.076 gånger i svenska medier, mot bara 636 gånger 2006.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur