Sverigedemokraterna
Jimmie Åkesson.

Jimmie Åkesson: Migrationsverkets fokus ska vara att skicka hem invandrare

Publicerad 27 november 2017 kl 08.37

Inrikes. Migrationsverkets fokus borde vara att skicka hem invandrare. Det sade Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson i SVT Agenda igår. Idag är det snarare en "aktivistisk" myndighet som väldigt gärna låter människor stanna.

Dela artikeln

Enligt SD-ledaren Jimmie Åkesson borde Migrationsverket byta fokus från att låta så många invandrare stanna i Sverige till att skicka hem dem. I varje fall om de saknar skyddsbehov.

– Det är kanske den viktigaste integrationspolitiska åtgärden just nu, att alla de som saknar skyddsbehov och som inte ska vara här, snarast möjligt återvänder, sade han i gårdagens Agenda.

I dagsläget finns det hela 52.000 personer med så kallade tillfälliga uppehållstillstånd i Sverige, vilka kan förlängas efter ett år.

När Jimmie Åkesson fick frågan om dessa skulle få förlängt uppehållstillstånd med SD:s politik, svarade Åkesson:

– Det beror på om de har skyddsbehov eller inte. Det är utgångspunkten. Sen kan man ju bedöma det på olika sätt. Jag tror det finns en väldigt, väldigt generös bedömning i Sverige i dag som gör att vi fortsätter spä på den segregation som finns.

– Migrationsverket har ju visat sig vara en i hög grad aktivistisk myndighet som gör väldigt generösa bedömningar i de här frågorna, påpekade han.

Enligt Jimmie Åkesson behöver Sverige inte mer asylinvandring utan ett "återvandringsnetto", vilket enligt honom innebär att de som inte har uppenbara skäl att få stanna ska skickas tillbaka till sina hemländer så att de inte belastar svenska skattemedel. Att se till att detta sker, borde vara Migrationsverkets nya och prioriterade fokus, menar han.


Sverigebilden

Den politiska korrektheten har sprängt alla gränser, enligt danska profilen. "Krävs fackmän inom psykiatrin" för att beskriva det politiska tillståndet i Sverige.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Energimyndigheten skänker 390 miljoner skattekronor till Stegra

Färskt jättebidrag till krisande klimatjätten.. "Statligt stöd är nödvändigt för att industrin ska lyckas med omställningen."0 

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

40 bidragsmiljoner gick till illegala invandrare

Vissa vistas inte ens i landet.. Egentliga siffran kan vara betydligt högre, enligt Utbetalningsmyndigheten.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur