"Klimathotet"

Klimatextremister limmade fast sig på SVT-huset: Krävde ännu mer larmjournalistik om "koldioxid"

Publicerad 19 april 2019 kl 10.49

Inrikes. Ett 50-tal så kallade klimataktivister blockerade SVT-huset i Malmö på torsdagen. Enligt P4 Malmöhus ska personerna krävt en mer alarmistisk journalistik om koldioxid.

Dela artikeln

Det vid 11-tiden på torsdagen som ett 50-tal "klimataktivister" blockerade SVT:s huvudingång i Malmö.

Enligt SVT Skåne ska några av dem ha "limmat fast sina händer i entrédörren".

SVT vill dock inte berätta vad demonstranternas syfte var. Detta eftersom man aldrig ger efter för påtryckningar, säger man.

Personerna ska ha kommit från gruppen "Extinction Rebellion" och krävt att SVT radikaliserade sin medierapportering om klimat.

– Vi vill att Sveriges Television ska bli bättre på att göra kopplingen mellan den ekologiska krisen och hotet mot människan, och börja rapportera hur allvarlig situationen är med hur snabbt koldioxiden ökar i atmosfären och hur snabbt avsmältningen går i Arktis, förklarar organisationens talesperson till P4 Malmöhus.

Han hävdar att media måste bli bättre på att rapportera om detta, så att allmänheten förstår betydelsen av det påstådda problemet.

Gruppen ska ha ställt ett ultimatum om att inte avsluta blockaden förrän SVT gav efter. Så blev det dock inte och vid 16-tiden på eftermiddagen ska gruppen ändå ha tagit ned sina banderoller.

"SVT ger aldrig efter för den typen av påtryckningar eftersom vi värnar vårt oberoende", skriver SVT på sin hemsida.

Koldioxid är en livsviktig gas som gjort jorden grönare och ökat växtproduktionen.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Vittne filmade brutala attacken i Skåne. Rättens förklaring till att angriparen ska slippa straff.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Uttalar sig om splittringen. "Han tog konsekvenserna av det faktum att han går emot partiet."0 

Polisen: Minst 50 skott avlossades

Går ut med ny information.. Rickard Anderssons liv i ensamhet granskas i jakt på motiv.0 

Polisen: "Offren verkar slumpmässigt utvalda"

Nya beskedet om Örebro.. "I nuläget pekar mycket på att det är slumpmässigt utvalda offer."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0