Asylkaoset

Kvinna knivrånad av flera män på väg till jobb på asylhotell i Stockholm

Publicerad 30 juni 2016 kl 14.11
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kvinna knivrånades idag på morgonen på väg till sitt jobb i Östberga i Stockholm.

Dela artikeln

Händelsen inträffade omkring tjugo i sju på morgonen. Minst tre män hotade kvinnan med kniv och rånade henne i närheten av hennes arbetsplats Brunnby hotel där hon arbetar som städerska.

– Man lyckas så småningom identifiera och gripa en, berättar polisens presstalesman Kjell Lindgren för Fria Tider.

– Det gör att förutsättningarna för att få klarhet i det här ökar.

Gripandet ska delvis ha möjliggjorts av att en av rånarna kändes igen. Lindgren vill däremot inte avslöja om det var den rånade kvinnan själv som kände igen rånaren.

– Det kan vara så, det kan också vara ett vittne och jag vill inte berätta vilket, säger han.

Polisen sökte under morgonen igenom bussar, tunnelbanetåg och pendeltåg i jakten på rånarna.

Asylhotell
Brunnby hotell används delvis som asylboende av socialtjänsten.

– Det är vissa klienter som socialtjänsten bokar in här, berättar en anställd på hotellet för Fria Tider.

Enligt den anställda är det omkring en tredjedel av hotellets 50 rum som används för asylmottagande. Hon fick själv information om rånet när hon kom till jobbet idag.

– Jag har blivit informerad, men jag var inte med, jag hade inte börjat då. Det var en kollega som informerade mig, säger hon.

Det är oklart vilka rånarna är och om de har någon koppling till hotellet som ligger ute i ett industriområde.

Kvinnan skadades inte fysiskt men chockades vid rånet.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Hängdes ut som pedofiler. "Han tog sitt liv så fort han fick möjlighet."0 Plus

"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT fälls – kallade illegala invandrare för illegala invandrare

Granskningsnämnden sätter ner foten. Migranter som tar sig illegalt över Engelska kanalen får inte kallas "illegala migranter".0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Träffade Alexander Soros under WEF. "Hade ett uppriktigt samtal om Europas framtid."0 Plus

Mer från Inrikes

Kungahuset firar. Publicerar nytt porträtt på födelsedagsbarnet.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0