M håller krismöte: "Tilliten till partiledaren är totalt skjuten i sank"

Publicerad 5 april 2024 kl 12.15

Inrikes. Moderaternas riksdagsgrupp har kallats till ett krismöte klockan 14 idag med anledning av kaoset kring könslagen, enligt uppgifter till Expressen.

Dela artikeln

– Tilliten till partiledaren är totalt skjuten i sank, säger en M-ledamot till Expressen inför mötet.

Även personer som "annars brukar vara lojala" med partiledaren har nu börjat revoltera, enligt tidningen.

Situationen inom partiet beskrivs som "närmast kaosartad", enligt Expressen.

Den interna kritiken mot Kristerssons krav på att könsbyteslagen ska drivas igenom har bara fortsatt att växa.

Detta inte minst efter att Ulf Kristersson på onsdagen gick ut i SVT och förklarade att han inte ens själv är för att sänka åldersgränsen för byte av "juridiskt kön" – vilket är den mest omstridda punkten i förslaget.

Hanteringen beskrivs som "obegriplig".

– Det är klart att vi inte kan rösta igenom det här nu. Statsministern har ju sagt att han är emot, säger en källa till Expressen.

Det är oklart om Ulf Kristersson själv kommer att delta på mötet i eftermiddag, men enligt en källa man krävt hans närvaro.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.