Minareten vid Fittja moské.
Fria Tider

Minareten förblir tyst ännu en vecka

Publicerad 19 april 2013 kl 16.27

Inrikes.Det blev inget böneutrop denna vecka heller, "tekniska problem" uppges ha varit anledningen till att man nu får skjuta upp böneutropen ännu en vecka.

Gilla artikeln på Facebook

Idag fyra minuter i ett var det dags för ett nytt försök till böneutrop ifrån minareten vid Fittja Moské i södra Stockholm. Fria Tider var på plats, liksom en delegation från Mångkulturellt centrum samt en skara förväntansfulla muslimer.

Något böneutrop blev det däremot inte denna fredag heller. Det ryktades om "tekniska problem" innan de muslimer som stod utanför moskén tillslut besviket fick gå in på fredagsbönen utan att få höra något böneutrop.

Moskéns egen parkering räcker inte på långa vägar till för alla muslimer som deltar i bönen klockan ett varje fredag, då kommer det nedlagda köpcentrumets parkering på andra sidan vägen till användning. Foto: Fria Tider.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Snustorra brunnar i södra Sverige – myndigheterna "kan inte bistå"

Ingen beredskap – trots allt snack om klimatförändringar. "Region Gotland kan inte bistå de som har egna brunnar i händelse av att brunnen sinar".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

EU-lag: Fängsla journalister för ”felaktig information"

Unionens "pressfrihetslag" träder i kraft.. Medlemsstaterna får nu ”frihetsberöva, straffa och avlyssna" journalister om det är motiverat av "allmänintresset".0 

Rekordmånga bostäder säljs under utropspris

Fortsatt trögt för grundbulten i svensk ekonomi.. Största antalet nedprutade bostäder sedan mätningarna startade.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0