Skottlossningen i Waco, Texas, bröt ut vid lunchtid under söndagen i anslutning till ett köpcentrum. Enligt AP ska inte mindre än fem olika rivaliserande MC-gäng ha stött på varandra inne på en Twin Peaks-restaurang där bråk först uppstod mellan olika gängmedlemmar inne på en toalett.
Därefter eskalerade konflikten snabbt till att bli ett knivslagsmål som i sin tur övergick till att skjutvapen användes. Åtta personer sköts ihjäl ute på restaurangens parkering och ytterligare en avled under färd till sjukhus.
Under eftermiddagen igår gick polisen upprepade gånger ut med uppmaningar till allmänheten om att hålla sig borta från området eftersom det inte var säkert att vistas där och det tog flera timmar innan man lyckats säkra området. Mellan 150 och 200 MC-gängmedlemmar befann sig på platsen när bråket och skottlossningen bröt ut och dussintals av dem greps av polisen.
Polisen skriver även på Twitter att polis fanns på platsen redan när bråket och skottlossningen bröt ut men att ingen polisman skadades i blodbadet. Polismännen uppges däremot ha dragit vapen och skjutit mot gängmedlemmar, om någon av de döda gängmedlemmarna dödats av polisens kulor är dock än så länge okänt.
Tweets by @WacoPolice