Dramat inleddes halv ett på natten lokal tid, omkring klockan halv sju på morgonen svensk tid, när vittnen uppgav att de såg flera gärningsmän öppna eld mot polishögkvarteret, skriver polismyndigheten på sin hemsida.
När polispatruller anlände till platsen blev även de beskjutna och minst en gärningsman flydde från platsen i något slags bepansrat fordon. Polisen har under natten slagit en järnring runt bilen och förhandlare har resultatlöst försökt förhandla med dem som befinner sig i den.
Prickskyttar har också kallats in och för några timmar sedan rapporterade polisen att man öppnat eld mot bilen i syfte att skjuta sönder vindrutan på den. I samband med det uppgav man även att den misstänkte gärningsmannen kan ha skadats. Efter att inte ha hört någonting ifrån gärningsmannen på flera timmar gick polisen ut på Twitter och skrev att de trodde att han är död.
Vid förhandlingarna har gärningsmannen uppgett att han heter James Boulware och har identifierat sig som en man som är kraftigt byggd, vit och omkring 178 centimeter lång. Polisen är dock inte säkra på att det är den mannen som befinner sig i bilen.
I samband med skottdramat vid polishögkvarteret har även rörbomber placerats ut och minst en av polisens robotar har sprängts när man försökt transportera bort en rörbomb.
Polisen vet i nuläget ingenting om vilka den eller de misstänkta är eller vad de har för motiv. Ingen polisman har heller skadats i samband med det våldsamma dramat.