Mordet på Kim Wall
Jenny Curpen uppges kräva att få vara "drottningen" bland Peter Madsens många beundrarinnor.

Peter Madsen gift i fängelset med beundrarinna

Publicerad 12 januari 2020 kl 13.19

Utrikes. Uppfinnaren Peter Madsen avtjänar ett livstids fängelsestraff i Danmark för sexmordet på den svenska journalisten Kim Wall. Nu har den danske mördaren gift sig med en av de många kvinnor som uppvaktat honom i fängelset.

Dela artikeln

Bröllopet uppges ha ägt rum den 19 december på Herstedvesterfängelset, rapporterar danska BT. Både bruden och Peter Madsen själv har bekräftat giftermålet på sociala medier.

Den lyckligt lottade, 39-åriga Jenny Curpen, är en kvinna bosatt i Finland som på Facebook uppger sig komma från Moskva. Hon är bara en av många kvinnor som flockats kring den bestialiske mördaren och besökt honom i fängelset.

En kvinnlig kriminalvårdare fick dessutom sparken efter att ha inlett ett förhållande med Peter Madsen.

Vill vara "drottningen"
Personer som står Madsen nära uppger för BT att Jenny Curpen har insisterat på att vara hans "drottning" och att han ska minska kontakten med sina övriga beundrarinnor.

Peter Madsen dömdes 2018 till livstids fängelse för sexmordet på den svenska journalisten Kim Wall. Domen överklagades men fastställdes i slutet av september. Mordet ägde rum ombord på Madsens hembyggda ubåt i augusti 2017.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Migrationsministern vill bygga "svenskt tech-paradis med indier"

Johan Forssells nya plan för ökad invandring från tredje världen. "Sverige riskerar att bli ett fattigare land om de börjar söka sig till andra länder."0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.