Soldater från Azovbataljonen framför en byggnad på bataljonens bas i Urzuf.

Säpo: Ukrainasvenskar kan bli ett hot i Sverige

Publicerad 2 april 2022 kl 09.46

Inrikes. Flera svenskar med kopplingar till våldsbejakande organisationer på högerkanten har rest för att strida i Ukraina. Nu tror Säpo att de kan utgöra ett hot när de kommer hem, rapporterar Sveriges Radio.

Dela artikeln

678 frivilliga svenskar uppges strida i Ukraina just nu, uppger den 47-årige ukrainafrivillige Philip Brännvall från Lidingö utanför Stockholm för Sveriges Radio.

Brännvall är den som formellt organiserar den svenska frivilligbrigaden även om det kan vara Försvarsmakten som i själva verket sköter verksamheten.

Brigaden vill bara ha personer med militär utbildning eller yrkeskunskaper kan användas militärt, såsom läkare och ingenjörer. Men Säpo varnar för att vissa som strider i Ukraina är högerextremister som kan bli ett hot när de kommer tillbaka.

– Man kommer hem traumatiserade med kanske en våldströskel som är avsevärt lägre än tidigare, så det är företrädelsevis därför vi följer det här, säger Fredrik Hallström, enhetschef för kontraterror på Säpo, till SR.

Säpo uppger sig ha en god bild av hur många svenskar som deltar i stridigheterna och hur många av dem som har kopplingar till våldsbejakande extremism.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.