USA försöker starta självständighetsrörelse på Grönland

Publicerad 31 augusti 2025 kl 11.07

Utrikes. Minst tre amerikaner med kopplingar till Vita huset har rest till Grönland för att kartlägga lokalbefolkningen och bygga en rörelse som kan försvaga banden till Danmark. Det uppger flera regerings- och myndighetskällor för Danmarks Radio.

Dela artikeln

En av männen, som ofta setts vid Trumps sida och nyligen fått en roll med inflytande över USA:s säkerhetspolitik, ska i den grönländska huvudstaden Nuuk ha samlat namn på både Trump-anhängare och motståndare.

Han ska också ha bett om exempel på frågor som kan användas för att sätta Danmark i dålig dager i amerikanska medier, bland annat socialtjänstens tvångs­omhändertaganden av barn, som liksom i Sverige präglas av godtycklighet, omvänd bevisbörda och en i praktiken koncentrerad makt hos enskilda socialsekreterare.

– Det vi ser är användningen av mjuk makt, påverkan och försök att skapa splittring inifrån, säger en källa till DR.

Två andra amerikaner med koppling till Vita huset har samtidigt odlat kontakter med politiker, företagare och privatpersoner i Grönland. Källor fruktar att dessa relationer kan utnyttjas för att stödja USA:s mål att ta kontroll över ön.

Den danska säkerhetspolisen (PET) bekräftar att situationen är allvarlig:

”Det är PET:s bedömning att Grönland särskilt i den aktuella situationen är mål för påverkanskampanjer av olika slag”, skriver säkerhetstjänsten i ett skriftligt svar till DR.

Syftet är enligt PET att så split mellan Grönland och Danmark genom att förstärka motsättningar eller utnyttja kända konflikter.

USA:s regering vill inte kommentera uppgifterna. En talesperson säger i ett svar till DR:

”Den amerikanska regeringen kontrollerar eller styr inte enskilda medborgares handlingar.”


Knockade helt kvarter. Det turkarna inte vet: Han är proffsboxare.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0