En misstänkt för inblandning i Einar-mordet

Publicerad 10 maj 2022 kl 15.31

Inrikes. En person har delgivits misstanke om medhjälp till mord i utredningen av mordet på rapparen Nils ”Einár” Grönberg i oktober 2021. Det rapporterar Sveriges Radio P3 Krim.

Dela artikeln

Åklagaren Marina Chirakova säger att personen är misstänkt för medverkan i samband med brottet, men vill inte kommentera på vilket sätt.

– Vad personen har sagt och hur personen ställer sig till misstankarna kommenterar jag inte, säger senioråklagaren Marina Chirakova till P3 Nyheter.

Personen har tilldelats en försvarare och har hörts i ärendet. Försvararen, advokat Björn Sandin, vill inte heller kommentera hur hans klient ställer sig till misstanken.

Åklagaren säger att bevisningen i det här läget är för svag för att tvångsmedel ska kunna sättas in. Personen är alltså inte häktad.

Enligt Aftonbladet anses mordet vara polisiärt uppklarat. Det betyder att man tror sig veta vad som hände, vilka som beställde mordet och vilka som utförde det, men att man inte kan bevisa det på ett sätt som håller i domstol.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.