Två ihjälskjutna hittade i bil – en gripen

Publicerad 25 augusti 2025 kl 08.32

Inrikes. Två personer sköts ihjäl i en bil på en parkering i Kallhäll norr om Stockholm natten till måndag. En person har gripits misstänkt för inblandning.

Dela artikeln

Polisen fick vid klockan 00.20 flera samtal från boende i området som hört höga smällar. När patruller anlände till platsen kunde de konstatera att en skottlossning ägt rum i ett bostadsområde.

– På en parkering har man hittat två personer som är skjutna i ett fordon, säger polisens presstalesperson Rebecca Landberg till SVT.

Senare under natten meddelade polisen att båda personerna avlidit. Inledningsvis uppgavs de vara identifierade, men myndigheten korrigerade uppgiften och uppgav att endast en av dem är säkert identifierad.

En förundersökning om mord och grovt vapenbrott har inletts. Polisen har satt in både hundpatruller och större resurser i sökandet efter gärningspersoner.

På måndagsmorgonen meddelade polisen att en person gripits misstänkt för inblandning i händelsen.

Flera personer i området har hämtats till förhör och polisen arbetar under dagen vidare med teknisk undersökning och vittnesförhör.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Finansministern lovar ta strid mot EU-prischock på snus

"Orimligt att tvinga Sverige chockhöja skatten.". Så ska regeringen förhindra att snusdosan blir 23 kronor dyrare.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.