Lars Ohly och Anders Ygeman (S).

Lars Ohly om Ygeman: "Rasist"

Publicerad 1 augusti 2022 kl 19.18

Inrikes. Vänsterpartiets tidigare ledare Lars Ohly anklagar nu S-ministern Anders Ygeman för att vara rasist.

Dela artikeln

I en intervju med Dagens Nyheter säger Anders Ygeman att han vill se ett tydligare kriterium för vad som ska klassas som "särskilt utsatt område".

Migrations- och integrationsministern säger att det bör krävas att ett område har minst 50 procent invånare med icke-nordisk bakgrund för att det ska räknas som utsatt.

– Jag tror att det är dåligt att ha områden där majoriteten har utomnordiskt ursprung, säger Ygeman till DN.

Detta utspel får den tidigare V-ledaren Lars Ohly att se rött.

"Så talar en rasist", skriver han på Twitter.

Anders Ygeman svarar på Ohlys inlägg med sitt eget Twitterkonto.

"Infantilt lågvattenmärke Lars. Debattera i sak istället", skriver S-ministern.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.