I södra Sverige är man, kanske inte helt oväntat, mest orolig. Elpriserna är som bekant dyrast i elområde SE4, där Skåne och Blekinge ingår.
– Den tydligaste kopplingen till inflationen är ju elpriserna, eftersom de har varit så höga nu – framför allt i södra Sverige, säger Torbjörn Sjöström, VD för Novus till SVT.
Bland de som oroar sig mest finns SD-väljare, låginkomsttagare och LO-medlemmar samt personer som bor i hyresrätt.
Resultatet ger stöd åt tidigare mätningar som visar att den lånande medelklassen inte känner någon större oro för inflationen trots sina stora lån. Detta eftersom medelklassen inte räknar med att Riksbanken vågar höja räntorna till de nivåer som krävs för att få inflationsutvecklingen under kontroll.
Trots en inflation på runt 10 procent tror enligt Dagens Industri en majoritet av låntagarna inte att Riksbanken vågar höja räntan ens till 3 procent. Det skulle innebära att myndigheten försöker bekämpa en skenande inflation med en negativ realränta på cirka 7 procent – ett beteende som strider mot vedertagen ekonomisk teori och som aldrig tidigare lyckats i något land i världshistorien.