Frikyrkoprofil åtalas för våldtäkt mot barn

Publicerad 8 mars 2013 kl 17.08

Inrikes.En 42-årig man från Motala står just nu åtalad för att under en längre tid ha förgripit sig sexuellt på en ung tonårstjej i pingstkyrkan Vadstena Kristna Center. Mannen har haft en ledarroll i kyrkan och dessutom varit föreståndare för den kristna sociala organisationen Hela Människans lokala verksamhet.

Gilla artikeln på Facebook

Övergreppen påbörjades vintern 2005/2006 och pågick under en längre tid. Enligt åtalet ska mannen vid ett tillfälle ha våldtagit flickan i pingstkyrkans mötestält i centrala Vadstena, flickan var då 14 år gammal. Mannen har vid senare tillfällen även tvingat flickan till oralsex, urinerat på henne och gett henne örfilar.

Till rättegången har åklagaren kallat ett flertal vittnen som är medlemmar i eller har kopplingar till den aktuella pingstkyrkan. Vittnena har bevittnat övergreppen eller den olämpliga relationen mellan mannen och den unga flickan, utan att försöka sätta stopp för den.

Den åtalade mannen är liksom de flesta av de inblandade svensk. Fria Tider har sökt företrädare för Vadstena Kristna Center för en kommentar.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

DO ska bekämpa "rasism på krogar"

Får nytt uppdrag av Tidöregeringen.. "Besökare behöver mer stöd och kunskap att våga anmäla."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0