Biskop i Sydney knivhuggen – live inför kameran

Publicerad 15 april 2024 kl 13.49

Utrikes. En kristen biskop i Australien blev upprepade gånger huggen med ett vasst föremål under en gudstjänst som sändes live via nätet.

Dela artikeln

Attacken ägde rum i Christ the Good Shepherd-kyrkan i Wakeley, en förort till Sydney.

Mitt under predikan går en svartklädd man fram till biskopen och börjar hugga honom. Det är oklart vad för slags föremål angriparen använder.

I videon ses hur panik utbryter och flera i församlingen försöker rädda biskopen.

Polisen bekräftar att flera personer skadats, men ingen ska ha livshotande skador enligt BBC News.

Biskopen – Mar Mari Emmanuel – är en välkänd vaccinkritiker och har hundratusentals följare på sociala medier.

Så sent som i lördags dödades sex personer i ett köpcentrum i Sydney av en knivman. Gärningsmannen i det fallet sköts ihjäl av polis och hans motiv är oklara.

Video. VARNING FÖR STARKA BILDER:


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.